باکتری ها

ایکنلا کورودنس یا Eikenella corrodens یک پاتوژن فرصت طلب است

ایکنلا کورودنس Eikenella corrodens یک باکتری باسیلی گرم منفی، میکروآئروفیلیک، بي هوازي اختیاري، غیر متحرك و بدون اسپور است که یک ساکن نرمال سطوح مخاطی انسان به ویژه حفره دهان است. اگرچه یک علت شایع عفونت نیست، اما نادر هم نیست. این بیماری اغلب به عنوان بخشی از عفونت مختلط ،به ویژه با استرپتوکوک مشاهده می شود؛ اما قادر است به طور مستقل باعث عفونت جدی در میزبان های نرمال و نقص سیستم ایمنی شود.

با توجه به رشد آهسته ایکنلا کورودنس،و نیاز های رشد بالا احتمالاً درگیری ایکنلا در یک عفونت همیشه تشخیص داده نمی شود(به ۱۰-۱۵ درصد کربن دی اکسید نیاز دارد) و باید در مواردی که جداسازی ایکنلا مد نظر باشد، هشدار داده شود. در محیط کشت این ارگانیسم بوي خاص شبیه وايتکس دارد.

عفونتهای توسط ایکنلا کورودنس در افراد مبتلا به اختلال در سیستم ايمني و يا تروما در حفره دهان ایجاد میشود و اين باكتري بیشتر در مکان هاي گازگرفتگي يا زخم هاي مچ دست مشاهده مي شود. عفونتهاي ناشي از اين باكتري شامل اندوكارديت ، سینوزيت ، مننژيت ، پنوموني و… است. اگرچه عفونتهای مختلط که شامل Eikenella هستند ممکن است با درمان ارگانیسم های آلوده کننده دیگر برطرف شوند؛ اما درمان چنین عفونت هایی با آنتی بیوتیک هایی که در برابر ایکنلا مقاوم هستند ممکن است منجر به یک عفونت خالص Eikenella شود.

در بین آنتی بیوتیک های خوراکی پنی سیلین، تتراسایکلین و کلرامفنیکلل به طور کلی مؤثر هستند، در حالی که سفالکسین و… موثر نیستند. سفوکسیتین و سفالوسپورینهای نسل سوم در برابر Eikenella بسیار مؤثر هستند.

بیشتر

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن